Sąd Administracyjny wyraźnie wskazał, że wykładnia językowa nie wyklucza uznania spornej wierzytelności za mienie spółki. To ważny krok w #PrawoPodatkowe, który może mieć dalekosiężne skutki.
Osiągnęliśmy wielki sukces! W sprawie o sygnaturze III FSK 4560/21, sąd odszedł od dotychczasowej, bardzo niekorzystnej linii orzeczniczej dotyczącej możliwości uwolnienia się przez członków zarządu od odpowiedzialności za #ZobowiązaniaPodatkowe spółki przez wskazanie mienia, którym są sporne #wierzytelności.
NSA potwierdził nasze argumenty, że w szczególnie uzasadnionym przypadku, np. wartość spornej wierzytelności lub jej charakter, może przemawiać za uznaniem jej za mienie spółki w rozumieniu tego przepisu. W rezultacie, członkowie zarządu mogą być uwalniani od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez wskazanie takich wierzytelności. W realiach naszej sprawy okoliczności, rzeczywiście były naszym zdaniem szczególne, bo wskazana wierzytelność (o ironio!) przysługiwała względem Skarbu Państwa jako strony umowy. Zatem w tej sytuacji wierzyciel podatkowy był faktycznie tym samym podmiotem, który był dłużnikiem spółki (warto dodać, że na wielokrotnie wyższe kwoty niż zobowiązanie podatkowe).
To orzeczenie jest praktyczną realizacją zasady praworządności
Jesteśmy głęboko przekonani, że to orzeczenie jest praktyczną realizacją zasady praworządności, piętnując praktykę zmuszania przez państwo do ogłaszania upadłości spółki, która jest wierzycielem Skarbu Państwa w sporze cywilnym. Wartość tej wygranej polega nie tylko na korzyści dla naszych klientów, ale też może do pewnego stopnia wpłynąć na korektę stanowiska sądów w innych podobnych sprawach.
Gratulacje dla wszystkich pełnomocników spółki – przy sporządzeniu skargi kasacyjnej pracował zespół: adwokat Piotr Leonarski, adwokat Paweł Gunia, doradca podatkowy Tomasz Zaleski pod nadzorem partnera zarządzającego adwokata Rafal Zieba!
Treść wyroku